NVA aicina mācīties finanšu pratību tiešsaistē

23. marts, 2022

No 21. līdz 27. martam Latvijā norisinās „Finanšu pratības nedēļa 2022”, kuru organizē un koordinē Latvijas Banka.

Finanšu pratības nedēļā ik gadu piedalās arī Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) un ikvienam  Latvijas iedzīvotājam piedāvā iespēju apgūt, pārbaudīt vai pilnveidot savas zināšanas finanšu pratībā, izmantojot NVA interaktīvo elektroniskās apmācības moduli “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība”, kas ir pieejams NVA mājaslapas sadaļā  Apmācību iespējas -> E-apmācība.

NVA elektroniskās apmācības modulī “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība” apkopotas zināšanas par valsts un mājsaimniecības budžeta plānošanu, ienākumu gūšanas veidiem, nodokļu nozīmi, izdevumu kontroli, kredītu būtību, finanšu dokumentu nozīmi, cenas veidošanos, finanšu sektora lomu ekonomikā un finanšu pakalpojumu veidiem, patērētāju tiesībām un atbildību, sociālās apdrošināšanas sistēmas darbības principiem u.c. Mācību vielai ir četras sadaļas: “Nauda un darījumi”, “Privāto finanšu plānošana”, “Finanšu un ekonomiskā vide. Nodokļi”, “Valsts un sociālais budžets, sociālās apdrošināšanas sistēmas darbība valstī”. Mācību saturā iekļauts gan teorētiskais skaidrojums, gan audio un video materiāli, gan dialoga simulācijas, gan pašpārbaudes iespējas. Mācību ilgums ir piecas akadēmiskās stundas, un mācību noslēgumā ir jāizpilda pārbaudes tests.

Finanšu pratības elektroniskās apmācības moduli NVA izstrādāja 2018.gadā Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta “Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” ietvaros, tas ir bez maksas pieejams ikvienam interesentam.

NVA piedāvāto iespēju attālināti mācīties finanšu pratību ir izmantojuši jau 33675 NVA reģistrētie klienti: 2018.gadā – 18932, 2019.gadā – 10401, 2020.gadā – 2745, 2021.gadā – 1412 un šī gada pirmajos divos mēnešos – 185. Pārbaudes testu sekmīgi ir nokārtojuši 19288 mācību dalībnieki.

Kā uzsākt e- moduļa “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība” mācību vielas apguvi?

1. solis – Datorā vai viedierīcē jāatver NVA CV un vakanču portāls;

2.solis – Sākumlapas augšdaļā jāuzklikšķina uz “E-pakalpojumi”;

3.solis – E-pakalpojumu lapas apakšdaļā jāuzklikšķina uz  “E-apmācība”;

4.solis – Jāautorizējas ar portālā latvija.lv starpniecību;

5.solis – Jāizvēlas kurss “Mana nauda šodien un rīt. Finanšu pratība” un jāuzsāk mācības.

Mācības pabeidzot, ir jāizpilda zināšanu pārbaudes tests! Pēc testa izpildes ekrānā parādīsies paziņojums ar kursa apguves vērtējumu. Ja pareizas atbildes būs tikai uz vienu vai diviem testa jautājumiem, vērtējums būs negatīvs – kurss nav apgūts. Negatīva vērtējuma gadījumā Jums ir iespēja kursu apgūt un testu izpildīt atkārtoti.

Mūsdienu pasaulē, kuru raksturo informācijas un finanšu piedāvājumu pārpilnībā, rūpējoties par savu un savas ģimenes labklājību, it īpaši svarīgi būt zinošam finanšu plānošanā, neapjukt un nepieņemt aplamus lēmumus, kas var negatīvi ietekmēt materiālo stāvokli un labklājības vietā sagādāt nepatikšanas un raizes. Finanšu pratību apguvis cilvēks, kas informēts par savām tiesībām un iespējām, var mērķtiecīgi plānot un veidot savu un savas ģimenes labklājību, pasargāt vai aizstāvēt sevi, ja saskaras ar netaisnību vai krāpniecību, būt konkurētspējīgs arī darba tirgū, jo zina, kas ir tiesiskās darba attiecības un kādas problēmas var rasties, ja darbs ir nelegāls. Bez zināšanām un prasmēm finanšu jomā nav iespējama gan mājsaimniecības, gan valsts turība.

„Finanšu pratības nedēļā 2022” NVA savos sociālo tīklu kontos piedāvās arī raidierakstu (podkāstu), kurā NVA karjeras konsultante Žanete Krūmiņa sarunāsies ar jauniešiem – Latvijas augstskolu studentiem.